CYKLOTURISTIKA

 
Chočské vrchy – Kvačianska dolina  je dobrým miestom pre oddych, turistiku a pre cyklotúry v horách. Nájdeme Vám ubytovanie podľa Vami zadaných kritérii.

 

Referencie klientov - Prosiek_Bike_29.8. - 1.9.2009 :

Prvý deň nášho bikevíkendu sme absolvovali terénny bike trip. 
Štart bol samozrejme v Prosieku smer Prosiecka dolina, tesne pred jej vstupom sme zabočili doprava po žltej popod les smer Kvačany. Táto časť trasy, aspoň jej začiatok bol náročný aj pre skúsenejších bikerov, museli sme biky aj tlačiť, pretože chodník bol dobre zarezaný v kopci. Z Kvačian sme pokračovali Kvačianskou dolinou, po červenej smer Veľké Borové. Veľmi pekná časť trasy, nádherné tiahle aj prudké stúpania. V Oblazoch pri vodnom mlyne 1.prestávka s exkurziou v mlyne. Nádhera. Odtiaľ bol už len kúsok k prvej občerstvovačke - príjemnej krčmičke vo Veľkom Borovom, tam konečne vytúžené pivečko s ľahkým obedom. Ozaj polievky tam robia vynikajúce, z kuchyne starej mamy... Posilnení sme sa vydali ďalej, nasledovala ďalšia kratučká prestávka, nechceli sme si nechať ujsť pohľad na strom roku 2004 Borovicu lesnú, kde sme aspoň poniektorí načerpali z borovice trochu energie. Hneď za dedinou sme zabočili po červenej - smer Malatiná. Nádherná časť výletu s pekne dlhým stúpaním až do výšky 1005 m.n.m. Samozrejme sa to nezaobišlo bez tlačenia (baby), ale zvládli to perfektne. Biky boli od blata hnedé (aj jeden ženský zadoček....) , keďže deň predtým výdatne pršalo. Niekde v oblasti za Mlynovou sme zabočili doľava kde nás čakal krásny lúčny zjazdík. Dostali sme sa na šotolinu, ktorou sme pekne dlho klesali na cestu do Bukoviny. Krásne prudké a trochu aj nebezpečné klesanie, pretože sme sem tam stretli hubárov, ktorí sa do hory vyvážali na autách.
V Bukovine sme sa rozhodli pokračovať smer Ižipovce a potom Prosiek. Konečne záverečné pivečko pri ihrisku.
- veľmi pekný cca 38 km-ový cyklovýlet s celkovým prevýšením cca 800 m. Absolvovali sme všetko čo horská cyklistika má mať - stúpanie, klesanie, blato, terén, trošičku asfaltu a aj tlačenie. Splnilo to podľa nás všetky kritéria, ktoré sme si predsavzali absolvovať. Nádherná príroda, nádherné výhľady, krásny funkčný mlyn v Oblazoch.... Boli medzi nami jedinci, ktorí takto v teréne na bikov boli prvýkrát a zvládli to, aj keď s modrinami, boľavými zadkami ale o to väčšou radosťou z prekonania samého seba...

Druhý deň

Po nedeľnom terénnom výlete sme sa rozhodli si dať oddychovku okolo Liptovskej Mary. Celá cesta bol asfalt. 
Štart v Prosieku smer Hliník, Bobrovník, Havránok, Vlašky, Bešeňová (prvé pivečko), Liptovský Michal, Partizánska Lupča, Liptovský Mikuláš (druhé pivečko + cesnačka), Prosiek.
- cca 55 km, táto časť nášho cyklovíkendu bola oddychová. Celá trasa asfalt. Tiež pekný pohľad na Liptovskú prírodu. Jediné negatívum snáď bola cesta z Liptovského Michala do Liptovského Mikuláša kde bolo veľa áut. Inak pekné. Milovníci asfaltu a miernych stúpaní boli nadšení .

Tretí deň

V tento deň sme sa rozhodli absolvovať kombinovanú trasu asfalt + šotolina + terén.
Začiatok Prosiek, pred vstupom na parkovisko do Prosieckej doliny sme zabočili doľava smer Liptovská Anna - nádherná časť s krásnym pohľadom na liptovskú prírodu!!! Bukovina po červenej - smer Liptovský hrad. Keď sme odbočili zo šotoliny do terénu tak začala veľmi pekná tlačiaca časť túry - neudržiavaný chodník, problémový aj pre peších. Samozrejme, že sme stratili červenú značku a niekde v sedle pod Kráľovou sme si naše biky vytlačili a hlavne vynosili až na vrchol. V tejto dobe už nenadávali len dámy ale aj páni. Keď sme konečne našli červenú tak sme sa rozhodli nepokračovať na Liptovský hrad ale po žltej smer Kalameny. Pred Kalamenamy sme si oddýchli pri termálnom prameni kde sme si pekne vymočili naše dopŕhlene nohy v termálnej vode. Pokračovali sme do Lúčok kde sme si dali obed a pozreli nádherný Lúčanský vodopád. Nasledovali Madočany, Liptovská Teplá, Bešeňová, Vlašky, Hliník a Prosiek.
- cca 40 km prevýšenie tiež celkom dobré. Veľmi pekná cykloturistika, ktorá tiež mala všetko čo mať mala + ešte aj nosenie bikov. Odstupom času sme skonštatovali, že to nebolo až také hrozne, ale skôr krásne. Negatívum bolo, že sme stratili červenú značku čo bolo spôsobené veľmi zlým značením chodníka, ale toto negatívum sme si vynahradili "nádherným nosením a tlačením bikov.

Na záver by sme radi skonštatovali, že náš prvý cyklovíkend na Liptove v nás zanechal neskutočné zážitky. Naozaj záleží od partie ľudí, ktorí sa spolu stretnú, záleží od počasia, ktoré bolo slnečné, takmer bez mráčika, príroda, cyklotúry. Jednoducho vyšlo do bodky všetko tak ako malo byť. Jedným slovom SUPERPECKA.